Ağu 9, 2012

Posted by in Çizgi roman karakterleri | 1 Comment

Mister No

Mister No

Mister No, Sergio Bonelli ve Galliano Ferri ikilisinin yarattığı çizgi roman karakteridir. İtalya’da 1975 Haziran ayında ilk serüveni yayımlanmıştır. Karakter ve olayların geçtiği mekan (Amazonya) öyle büyük bir başarı elde etti ki, başlangıçta sadece beş bölüm olarak tasarlanan dizi bugün 300. sayısına doğru emin adımlarla ilerlemekte.
Mister No, Amerikalı pilot Jerome (Jerry) Drake’in takma adıdır. İkinci Dünya Savaşı gazisi Drake, batı dünyasındaki şiddet ve haksızlıklardan tiksinti duyarak ülkesini terk edip kendi cennetini aramak üzere Amazonya’nın kalbinde sakin bir Brezilya şehri olan Manaus’a gider. Manaus’ta bir Pırpır satın alıp turist rehberliği yaparak hayatını kazanmaya başlar. Dürüst, samimi, alkol ve güzel kadın düşkünü, tembelliği seven ama gerektiği zaman harekete geçmekte gecikmeyen Drake, lakabından da anlaşılacağı gibi su katılmamış bir asidir. 241. sayıda Manaus’tan kaçmak, bir süre doğup büyüdüğü şehirde, New York’ta yaşamak zorunda kalır. Çeşitli maceralardan sonra, 273. sayıda sevgili Manaus’una geri döner.
Dostları kimdir? Mister No’nun sürekli bir macera arkadaşı yoktur, ancak bazı maceralarda eski bir asker olan ve SS adıyla tanınan Alman Otto Kruger de yer alır: Birlikte pek çok içki ve macera paylaşırlar. Jerry’nin diğer sıkı dostları arasında, barmen Paulo Adolfo, tamirci Augustino, şarkıcı Dana Winter sayılabilir. New York’taki dostları ise çenesi düşük barmen Harvey Fenner ve kulüp sahibi Max Culver’dır. İçlerinde ilk anda Patricia Rowland’ın adını hatırladığımız birçok kadınla gönül macerası yaşamıştır.
Düşmanları kimdir? Mister No nefret ettiği halde suçlulara karşı kendini savunmak için sık sık şiddete başvurmak zorunda kalır. En büyük düşmanı, ”Yaşamayanlar Lejyonu”nun komutanı, güçlü bir adam olan Japon Kenzo Ishikawa’dır. Ishikawa, Jerry’yi Manaus’u terk etmek zorunda bırakan kişidir.

 


 

“Mister No ve Zagor babasız kaldı” haber için tıklayınız.

 

  1. That’s a nice post.we will come back again’s a I want to encourage yourself to continue your great posts, have a nice day! post.